Čínský lunární kalendář

Čínský kalendář patří mezi nejstarší známé datovací systémy. První zmínka o čínském kalendáři pochází z roku 2637 před naším letopočtem.
Čínský kalendář se na rozdíl od našeho evropského neřídí pohybem slunce, ale především pohybem měsíce neboli luny. Jednotlivá znamení se proto nestřídají po měsících, ale po roce.

Legendy o vzniku čínského zvěrokruhu

Závod zvířat

Pověstí, jak čínský kalendář vznikl, je hned několik. Jedna z nich praví, že před dávnými věky oslavoval Jadeitový císař na nebesích narozeniny. Nebyl si ale úplně jistý, kolik je mu vlastně let, protože tenkrát neexistoval žádný způsob, jak roky počítat. Císař se to rozhodl změnit. Oznámil všem zvířatům, že se bude konat závod přes řeku a prvních dvanáct v cíli obdrží speciální odměnu, bude po nich pojmenován jeden rok.
Jako první přiběhla krysa (někdy se uvádí jako myš). Ta totiž byla tak chytrá, že se nechala přes řeku převést na zádech buvola a ve správný moment před něj předskočila. Po druhém buvolovi následovala podle legendy dlouhá pauza, než se objevil tygr, vyčerpaný po vysilujícím plavání. Následoval králík, který řeku překročil skákáním z balvanu na balvan a přeplaváním na kusu kmene, který plul kolem. Postupně se přes řeku dostala i ostatní zvířata: drak, kůň, koza, opice, kohout a nakonec pes a vepř, kteří prý přišli poslední, protože se jim v řece tak zalíbilo, že neodolali pokušení a vykoupali se.

Legenda o Žlutém císaři

Jiné legendy o vzniku čínského kalendáře odkazují na mytického čínského vládce, Žlutého císaře, jenž bývá zároveň považován za otce čínské civilizace. Podle jedné z pověstí přikázal Žlutý císař svým ministrům, aby vynalezli matematiku a nejstarší čínský znakový systém. Jeho první žena pak objevila hedvábí a způsob, jak jej vyrábět, a čtvrtá žena pomohla vynalézt zrcadlo.
Sám Žlutý císař je pak považován za autora nejstaršího lékařského spisu „Vnitřní kniha Žlutého císaře“, kompasu, bubnu nebo právě čínského kalendáře.

Jaké jsem zvíře?

Zvířata lunárního kalendáře

2020 Krysa

2021 Bůvol

2022 Tygr

2023 Zajíc

2024 Drak

2025 Had

2026 Kůň

2027 Koza

2028 Opice

2029 Kohout

2030 Pes

2031 Vepř

Spojení zvěrokruhu a elementů

Dvanáctiletá perioda čínského zvěrokruhu se ještě kombinuje s pětiletou periodou elementů a dvouletou periodou tzv. nábojů. Za elementy se považují kov, voda, dřevo, oheň a země, náboje pak představují principy jin a jang.

Kde se kalendář používá

Kalendář se dodnes stále používá především v Číně, Taiwanu, Japonsku, Vietnamu a v Koreji.S obměnami se užívá i v dalších zemích Asie jako je Korea, Tibet nebo Mongolsko nebo Vietnam. Tamější zvěrokruh je velmi podobný tomu čínskému, z něhož vychází, jen ve vietnamském zvěrokruhu nefiguruje zajíc, ale kočka.

Oslavy Čínského nového roku

Čínský rok netrvá přesně 365 dní, jeho délka se řídí pohybem měsíce neboli luny, proto bývá označován jako lunární. Čínský nový rok obvykle nastává v období od konce ledna do poloviny února. Je nejdůležitějším z tradičních čínských svátků. Oslavy trvají 15 dní a jsou spojovány především s ohňostroji.
Čínské domácnosti v této době zdobí své domy. Dveře a okenní rámy malují na červeno nebo zdobí červenými stuhami. Červená je považována za šťastnou barvu. Kromě toho věší lidé rádi na dveře vystřihovánky z papíru. Dekorace symbolizují štěstí, bohatství a dlouhověkost.